top of page

Міжнародна наукова конференція
«Культурний та комунікативний вимір Європи:
виклики для України»

    21-22 травня 2021 року в м. Чернігові із залученням платформи Zoom відбувалась міжнародна наукова конференція «Культурний та комунікативний вимір Європи: виклики для України», яка проходила в рамках проєкту Європейського Союзу програми Erasmus+ напряму Jean Monnet 611810-EPP-1-2019-1-UA-EPPJMO-CHAIR «КУЛЬТУРНИЙ ВИМІР ЄВРОПИ».

     Захід зібрав 55 науковців з України, США, Литви, Білорусії, Фінляндії та Німеччини. Предметом обговорення стало широке коло питань з історії європейської культури, комунікації, культурної політики, практик збереження європейського спадку в Європі та Україні, а також проблеми презентації європейської культури в освітніх програмах та закладах освіти різних рівнів.

     Долучитися до конференції було запрошено всіх, кого цікавить проблематика розвитку гуманітарної складової в розбудові сучасного Європейського Союзу, його культурної політики як елементу сталого розвитку. Особливо віталась участь науковців, викладачів закладів вищої освіти, виконавців проєктів програми Erasmus+, а також представників сектору культури та масових комунікацій, які бажають поділитися власними думками про культурні процеси в ЄС і Україні та шляхи їх вдосконалення.

     В рамках конференції планувалась робота наступних панелей:

Панель 1. Культурна спадщина Європи: політика, дослідження, захист, збереження і популяризація.

Панель 2. Україна в Європейській культурній спадщині: локальний/регіональний вимір.

Панель 3. Університети як медіатори культурної спадщини та сучасних комунікативних практик.

     Втім, оскільки захід проводився в умовах карантиннних обмежень у звязку із панедмією COVID19, було залучено платформу ZOOM і за два дні усі учасники мали можливість послухати всі запропоновані доповіді.

     З вітальним словом до учасників конференції звернулись проф. Володимир Дятлов – перший проректор, проректор з наукової роботи Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка (НУЧК), проф. Олександр Коваленко – директор Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О.М.Лазаревського НУЧК, Юрій Ткач – директор Чернігівського обласного художнього музею імені Г. Галагана, доц. Марина Кеда – керівниця проєкту «Культурний вимір Європи» НУЧК. 

     Голова Української Асоціації Викладачів та Дослідників Європейської Інтеграції, доц. Ірина Сікорська виступила із доповіддю "Проєкти Еразмус+ напряму ім. Жана Монне як дієвий комунікативний засіб євроінтеграційних процесів в Україні", в якій висвітлила основні можливості напряму Жана Моне та наглосила на оновленнях і змінах, що відбулись у програмі. Професор державного університету Арізони (США) Oliynyk Olena розповіла про механізми збережння культурного коду нації через мову (на прикладі української діаспори в США; дослідження проводилось на матеріалах американської преси).

     Неабияку зацікавленість і чимало питань від аудиторії викликала презентація новацій шкільної освіти Фінляндії, яку представила кандидат педагогічний наук пані Natalija Gustavson, співробітниця Centre for Educational Assessment (CEA), University of Helsinki. Грунтовну історію становлення та розвитку культурної політики Європи висвітлив у своїй презентації колега з Білорусії кандидат історичних наук пан Дмитро Кривошей. Доповідь пана Степана Стурейко з Литви "Європейський спадок в університеті: ціни та цінності" стала особливо корисною не тільки для гарантів освітніх програм, але й для широкого загалу викладчів вузів, задіяних в процесах акредитації магістерських програм. Практики, які застосувуються в Европейському Гуманітарному Університеті м. Вильнюс, можуть стати гарним прикладом для вдосконалення вітчиняних освітніх програм з історії культури та збереження культурного спадку.

     Цікаві і змістовні доповіді представили і інші учасники заходу. Матеріали конференції будуть публіковані окремим виданням

1_Дятлов.jpg
2_Ткач.jpg
3_Oliynyk.jpg
4_Oliynyk.jpg
5_Gustavson.jpg
6_Gustavson.jpg
7_Сікорська.jpg
9_Стурейко.jpg
8_Кривошей.jpg
10_Дятлов.jpg
11_Роева.jpg
13_Демчук.jpg
12_Демчук.jpg
14_Демчук.jpg
15а_Соломенна.jpg
15_Шара.jpg
16_Лиман.jpg
17_Кондратьєв.jpg
18_Ячменіхін.jpg
bottom of page